Košík:
...

Holografické samolepky - hologramy

Holografické samolepky - hologramy

Hologramy, holografické plomby a pečate sa stále viac využívajú na autorizáciu tlačovín, deklarovanie originality produktov, ale aj na pečatenie tých častí výrobkov, u ktorých je nutné spoľahlivo rozpoznať neautorizované vniknutie. Hologram sa stáva veľmi vyhľadávaným a efektívnym spôsobom ochrany pred falšovaním a zneužitím čohokoľvek, čo je možné hologramom opatriť. Definuje najvyšší štandard zabezpečenia, dodávajúci navyše označenému predmetu punc profesionality a originality. Všeobecne existuje celá rada postupov vytvorenia holografického obrazu a tiež rozličné spôsoby jeho využitia, vrátane pôvodne zamýšľaného ukladania dát na optické nosiče. Pri tvorbe holografických samolepiek sa pochopiteľne nevyužívajú všetky nákladné postupy, pochádzajúce z veľmi drahých výskumov v laboratóriách; nejedná sa napokon o technológiu uskladnenie dát. Čo majú ale všetky hologramy spoločné je vysoké rozlíšenie grafického výstupu, ktoré mnohonásobne prekračuje možnosti klasickej tlače. To je tiež jedna z vlastností, vďaka ktorej je veľmi sťažené jeho eventuálne falšovanie, ale tiež jedna z nutných podmienok pre vznik onoho typického "holografického" efektu. Navyše vysoké rozlíšenie dovoľuje hologram zaobstarať i ochrannými znakmi, o ktorých používateľ ani nebude vedieť, a bude ich možné kontrolovať len pomocou špeciálnych zariadení alebo dokonca len v laboratóriu. Jedná sa napríklad o mikrotext alebo mikrografiku, ktorá môže byť navyše podľa priania pri výrobe vyvedená tak, že bude čitateľná iba pri osvietení laserovým svetlom.

Všetky hologramy, ktoré sa používajú na vyššie uvedené úcely, sú fakticky tvorené špeciálnou fóliou s cielene zdeformovaným povrchom. Obraz samotný vzniká vďaka lámaniu a interferenciám práve na základe presne prepočítaných mikroskopických deformácií. Maska pre vytvorenie tejto siete "vrypov" je vytvorená na základe zákazníkom dodaných podkladov, teda podľa prakticky ľubovoľných grafických dát. Aj keď je podložka použitá pre výrobu hologramu dvojrozmerná, môže byť výsledný obraz vnímaný ako 3D vďaka špecifickým vlastnostiam holografického zobrazenia. 3D hologramy sme schopní tiež vyrobiť, ale je potrebné počítať so zložitejšou grafickou prípravou predlohy. Preto väčšina zákazníkov preferuje pre svoje aplikácie holografické nálepky vytvorené z 2D predlohy. Pre výrobu samolepky si môžete zvoliť z dvoch typov filmov - strieborný alebo zlatý.

Okrem vyššie uvedených metód výroby hologramov existuje samozrejme ešte niekoľko technológií, ktoré však zahŕňajú náročnejšiu prípravu výroby a vyššie náklady na výrobu plomby. Ak máte záujem o ďalšie typy hologramu, môžete nás samozrejme kontaktovať.

Každá z vyššie uvedených techník je aplikovateľná na dva typy samolepiacich médií; prvým z nich je veľmi tenká hladká fólia, na jej spodnej strane je nanesená kovová vrstva, ktorá je striebornej alebo zlatej farby - voľba farby je úplne na vás. Vlastným nositeľom holografického obrazu je práve vrstvička kovu, do ktorej je počas procesu výroby vypálený holografický motív. Fólia potom definuje mechanickú pevnosť celej plomby a slúži aj ako ochrana holografickej vrstvy pred mechanickým poškodením. Zo spodnej strany kovového povrchu je nanesená vrstva lepidla rovnako ako u klasických samolepiek. Pri pokuse o strhnutí plomby z miesta, kde bola nalepená, dôjde k jej poškodeniu. Miera poškodenia závisí na vlastnostiach povrchu, na ktorom bola nalepená. Prakticky je v podstate nemožné bez poškodenia hologram sňať a nalepiť na iné miesto; len je potrebné zabezpečiť, aby povrch, na ktorý bude plomba prilepená, nebol mastný. Druhým typom média je takzvaný deštruktívny "Void evident" film. Toto samolepiace médium je vyrobené tak, aby prípadný pokus o odlepenie plomby bol okamžite jasne viditeľný. Pri pokuse o strhnutie samolepky dôjde k jej úplne evidentnému poškodeniu. Plombu nie je možné bez poškodenia sňať ani za pomoci nahrievania filmu, napríklad teplovzdušnou pištoľou, ako je tomu u iných ochranných samolepiek. Pri pokuse o odstránenie dôjde k oddeleniu vymedzených častí holografickej plomby od filmu a časť zostane prilepená na podklade; zvyšná časť na filme. Časť, ktorá zostane na filme, je daná zvoleným podkladovým médiom. K dispozícii sú štyri predvyrobené médiá, ktoré po strhnutí zanechávajú tak na povrchu filmu, ako aj na mieste, kde bola plomba prilepená, jasne čitateľný text, a to podľa voľby jeden z týchto: "VOID", "ORIGINAL", "Canceled" alebo grafický pravidelný motív podobný včelím plástom, ktorý zostane po strhnutí plomby viditeľný ako na predmete, tak na fólii. Význam slova "original" nie je nutné približovať; "VOID" znamená v angličtine "neplatný" a vyjadruje rovnako ako "CANCELLED" (zrušený) porušenie písaných či nepísaných dohôd alebo záruk spôsobených práve odlepením plomby. Táto technológia sa uplatňuje všade, kde by eventuálne poškodenie plomby znamenalo neautorizovaný prístup do chránených priestorov, ako sú vnútorné časti elektronických systémov, zapečatené dokumenty, schránky na presun cenných predmetov alebo väčšími plombami pečatené dvere batožinových priestorov atď.

Veľkosť jednotlivých samolepiek vás pri tvorbe návrhu neobmedzuje a bude tak vždy zodpovedať požiadavkám vašej aplikácie. Prakticky je možné vyrobiť holografické plomby o priemere 3 mm, na nalepenie na hlavičky skrutiek pre ochranu pred neautorizovaným prístupom, rovnako tak, ako nie je problém vyrobiť hologramy o veľkosti A4. Všetky samolepky budú samozrejme pri výrobe orezané na vami stanovené rozmery a budú dodané na hárkoch do veľkosti A4 alebo v roliach. Orezané budú podľa tvaru, ktorý si stanovíte pri grafickom návrhu plomby. V podstate je možné vyrobiť plombu akýchkoľvek tvarov, ale je nutné vziať do úvahy ich, pokiaľ možno, ľahkú prenositeľnosť na predmet, na ktorom má byť nalepená ... Z tohto dôvodu odporúčame voliť z týchto tvarov: kruh, elipsa, ovál, štvorec alebo obdĺžnik, štvorec alebo obdĺžnik so zaoblenými rohmi, trojuholník, n-uholník a podobné pravidelné útvary.

Ak ste si z vyššie uvedenej ponuky možností urobili predstavu o tom, ako má vyzerať holografická plomba spĺňajúca všetko potrebné pre vašu aplikáciu, je nutné stvoriť jej digitálnu predlohu. Ak máte možnosť použiť niektorý z vektorových grafických editorov (odporúčame Corel Draw) a dostatok skúseností pre vytvorenie predlohy, môžete nám návrh zaslať priamo ako súbor s vektorovými dátami. Samozrejme vám návrh radi pripravíme sami podľa zadaných špecifikácií. V prípade jednoduchších motívov stačí ich slovný popis s presnými rozmermi, na základe ktorého vám bude mailom zaslaný grafický návrh, prípadne viac variantov návrhov. Po korekcii a odsúhlasení konečnej grafickej podoby je možné okamžite začať výrobu holografických samolepiek. V prípade, že potrebujete plomby malých rozmerov, dôrazne odporúčame v priebehu návrhu tieto plomby vytlačiť na obyčajnej tlačiarni presne v tých rozmeroch, v akých má byť hologram vyrobený. Veľakrát sa stáva, že množstvo textových a grafických informácií trochu presahuje možnosti malého formátu a výsledkom je malá plôška preplnená informáciami, ktoré sa dajú síce bez problémov prečítať, ale len s využitím mikroskopu. Táto skutočnosť je väčšinou zle viditeľná vo chvíli, kedy máte svoj návrh zobrazený na 24"monitore v grafickom editore.

Aplikáciou zákaznícke holografické fólie alebo samolepiaceho deštruktívneho hologramu, deštruktívne etikety alebo deštruktívne fólie zadovážite predmet prvkom, ktorý nie je možné žiadnymi bežnými polygrafickými metódami úspešne napodobniť. V prípade, že zákazkovým hologramom opatrená tlačovina, rovnako tak nebude možné túto tlačovinu verne reprodukovať. Toto je jedným z hlavných benefitov použitie hologramových etikiet a samolepiek, ktorým ich zoznam začína.

Adresa
Hologram-výroba.sk
Nám. slobody 7
07101 Michalovce
Zobraziť na mape

Kontakt
info@hologram-vyroba.sk
+421948722224
+421566441225
Otváracia doba
Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: zatvorené